FSES student Symposium

ANU Fenner School of Environment & Society research students from across our cohorts are presenting their work in two days of talks. 

Please contact the HDR coordinator if you wish to attend online and do not have the link. 

Tues 14 November

time presenting supervisor title
10:30 - 11:30 Tony Boston
PhD - final
Albert van Dijk Deep learning convolutional neural networks for Australian land cover mapping
11:30 - 12:00 Hannah Gerke
PhD - thesis proposal
Adrian Manning Movement behaviour and personality of eastern brown snakes in the ACT
12:00 - 12:30 Samantha Shippley
PhD - thesis proposal
Linda Neaves Diet and Habitat use of a mammalian herbivore guild in a conservation corridor.
12:30 - 12:50 Kylie Morrow
Masters - final
Linda Neaves Population genomics of the pink-tailed worm-lizard, Aprasia parapulchella, and its impact on conservation decision-making
12:50 - 1:10 Sophie Pinner
Honours - final
Benjamin Scheele Investigating the occurence of Antechinus and Dunnart species in Canberra Nature Park
1:10 - 1:30 Joe Erskine
Honours - final
Matt Brookhouse "At its core": wood anatomical and vascular traits associated with snow-gum dieback in Kosciuszko National Park
1:30 - 1:50 Yongjia Zhu
Masters - final
Leah Moore Using seasonal rapid stream assessment to monitor water quality and stream health
  30 min break    
2:20 - 2:40 Riley Guyatt
Honours - final
Geoff Cary Investigating the behaviour of backing fire in dry eucalypt litter under controlled conditions
2:40 - 3:00 Jyotirao Wankhede
Masters - final
Peter Kanowski A Comparative Study on the Relationship between Modern Fire Detection Tools and Traditional Fire Behavior Observations
3:00 - 3:20 Tim Chan
Honours - final
Peter Kanowski Genetic Variation in a Provenance and Progeny Trial of Blakely's Red Gum, Eucalyptus blakelyi Maiden
3:20 - 3:40 Chunjie Wang
Masters - final
Peter Kanowski How do key local stakeholders perceive that Nature-based Solutions (NbS) should be adapted under climate change to build flood resilience in Noosa?
3:40 - 4:00 Isobel Bender
Honours - final
Lorrae van Kerkhoff Managing ecological transformation and the role for futures capacity 
4:00 - 4:30 Stephanie Rosestone
Mphil/PhD - thesis proposal
Lorrae van Kerkhoff Embracing complex water futures together: critical futures thinking, creative imaginaries and coproduction
4:30 - 5:00 Ross Tieman
PhD - thesis proposal
Steven Lade

Do Flexible Collective Minds Make Resilient Systems? Investigating the Role of Collective Intelligence in Socio-Ecological Resilience

 

Wed 15 November

time presenting supervisor title
11:30 - 12:00 Anson Ma
PhD - thesis proposal
Philip Gibbons Distribution and access of nature and biodiversity in urban environments
12:00 - 12:30 Tegan Clark
PhD - thesis proposal
Craig Strong The Utility of Himawari-8 for Monitoring Mineral Dust Activity in Australia
12:30 - 1:00 Yinuo Xu
PhD - midterm
Tingbao Xu An investigation of latitudinal patterns of phytoplankton blooms in the Asia-Pacific region in relation to climatic and anthropogenic drivers
1:00 - 1:30 Jewel Joanna Cabardo
PhD - thesis proposal
Wendy Merritt Supporting the sustainability of agri-food value chains through farmer entrepreneurship
1:30 - 2:00 Andreas Alexandra
PhD - thesis proposal
Beck Pearse Social Movement Ecologies: Exploring Imaginaries, Practices, and Strategies for Embodying Hoped-for Futures within the Present.
       
2:30 - 3:30 Caroline Rosello
PhD - final
Joseph Guillaume Developing decision-maker capabilities for adaptive and robust water planning
3:30 - 4:00 Yiwen Chen
PhD - thesis proposal
Jamie Pittock Wetland Vegetation Conservation, Management and Climate Adaptation in the Murray-Darling Basin 
4:00 - 4:30 CANCELLED   CANCELLED: Ecological Forecasting in the Northern Murray-Darling Basin
4:30 - 4:50

Mady Hall

special topics

Steven Crimp The use of UAV technologies for rapid frost detection -a cost-benefit analysis

Updated:  7 November 2023/Responsible Officer:  Director, Fenner School/Page Contact:  Webmaster, Fenner School